85.4k views
4 votes
The table shows the pricing for four different types of apples. Which type cost the least per kilogram? How do you get the answer?

1. $4 for 1.5 kg
2. $5 for 2.0 kg
3. $7 for 2.5 kg
4. $8 for 2.5 kg

User Azurefrog
by
5.9k points

2 Answers

2 votes

If you're on k12, then the answer is D. I just took a test thinking the answer was B but it is in fact D. The person below me gave me false info and now I have a bad grade. Yay.

User BJHop
by
5.5k points
6 votes

Answer:

Option 2. $5 for 2 kg.

Explanation:

In this question if we get per kilogram cost of each kind of apples then we can compare the cost given in the table.

1. $4 for 1.5 kg

So per kg cost of the apples = Total cost / weight of the apples

= 4/1.5 = $2.67 per kg.

2. $5 for 2 kg

Per Kg cost = 5/2 = $2.5

3. $7 for 2.5 kg

Per Kg cost of the apples = 7/2.5 = $2.8

4. $8 for 2.5 kg

Per kg cost of apples = 8/2.5 = $3.2

Now we can say per kg cost of apples is least for the apples costing $5 for 2 kg.Therefore option 2 is the right answer.

User Jazz Man
by
6.1k points