67.9k views
0 votes
Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.

1 Answer

3 votes
1/3 lb. = $2.85
1/3 lb = $2.85
1/3 lb. = $2.85

1 lb of cashews costs $ 8.55
User Christopher Karam
by
5.4k points