menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.
asked
Dec 6, 2020
67.9k
views
0
votes
Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.
Mathematics
middle-school
Sam Hartsfield
asked
by
Sam Hartsfield
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
1/3 lb. = $2.85
1/3 lb = $2.85
1/3 lb. = $2.85
1 lb of cashews costs $ 8.55
Christopher Karam
answered
Dec 11, 2020
by
Christopher Karam
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2024
91.5k
views
Andi sells bracelets. She recently sold 80 pairs of bracelets. Out of 80 pairs, 25 pairs were black. Predict how many of the next 500 bracelets should you expect to be black.
Andre Rocha
asked
Oct 12, 2024
by
Andre Rocha
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
91.5k
views
asked
Nov 5, 2024
100k
views
Andi is passing out a petition about the city in which she lives. She wants the city to build a statue and garden for the city's founder, Faron D. Mason, in front of the city hall. The city is thinking
Mathias Kemeter
asked
Nov 5, 2024
by
Mathias Kemeter
8.4k
points
English
high-school
2
answers
4
votes
100k
views
asked
Jul 21, 2024
89.9k
views
At about 1 year of age, Andi begins looking at her caregivers to gauge their reactions when a stranger walks into the room. This phenomenon is called: a. Separation anxiety b. Stranger anxiety c. Social
Yaroslav Shabalin
asked
Jul 21, 2024
by
Yaroslav Shabalin
8.4k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
89.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org