224k views
2 votes
0.5 liter of water costs $1.47. How do I figure out the cost per gallon? ​

1 Answer

4 votes
We can set an equation for cost per gallons.

Let $y be cost per gallons:

0.5y = 1.47
y = 1.47 ÷ 0.5
y = 1.47 ÷ 1/2

When division is carried out, the numerator amd denominator will switch, changing division into multiplication:

y = 1.47 × 2
y = 2.94

Therefore, a gallon cost $2.94.

Hope it helps!
User StatsViaCsh
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.