192k views
1 vote
A dry cleaner charges $18 to clean 4 pairs of pants.   How many pairs of pants can be cleaned for $27 at the same rate?

1 Answer

2 votes

4 pairs of pants for $18.

Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:

18 / 4 = 4.50 per pair.


Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:

27 / 4.5 = 6

6 pairs of pants can be cleaned for $27.

User Tom Brothers
by
5.4k points