63.2k views
1 vote
1. The weekly ad for a local grocery store advertises a 5 pound bag of organic apples for $13.95. Round each rate to the nearest hundredth if needed. (a) Find both unit rates. (b) Which unit rate is typically used? Explain.

User Aandis
by
5.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

The unit price of apples that cost $2.79 for 3 apples is $0.93 per apple.

Explanation:

I took the test

User Pransh Tiwari
by
5.2k points
3 votes

Answer:

a)

$2.79 per pound.

$0.93 per apple.

b)

Unit price per pound is typically used because weight and size of every apple is not same.

Explanation:

5 pound bag of organic apples = $13.95

1 pound bag of organic apples = $13.95/5

= $2.79

The unit price of apples that cost $13.95 for 5 pounds is $12.79 per pound.

As a general rule, 1 pound of apples is equal to: 4 small apples. 3 medium apples. 2 large apples. So, here we assume that apples are of medium size.

3 apples cost = $2.79

The unit price means 'what is the cost of 1 apple'

1 apple cost =$2.79/3

=$0.93

The unit price of apples that cost $2.79 for 3apples is $0.93 per apple.

User Adrian Wragg
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.