88.8k views
1 vote
Unit rate of 36 and $5.79

User Norlan
by
8.8k points

1 Answer

6 votes

Unit rate if the price of 1, to find this divide total cost by quantity:

5.79 / 36 = $0.16 each


User Supernovah
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories