28.1k views
4 votes
ظhelp me please guys

ظhelp me please guys-example-1
User Tornikeo
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.15 for 32 ounces is the better buy

Explanation:

Let use find the dollars per ounce for each bottle

$3.15 for 32 ounces

3.15 /32 = .0984375 per ounce


2.88 for 24 ounces

2.88/24 =.12 per ounce

Since .098 is less than .12, the $3.15 for 32 ounces is the better buy

User Alan Coromano
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.