96.5k views
4 votes
Jody bought 20 shares of amazon at the close price of $121.00. She bought 20 more shares a year later at the price of $127.00. Two years later, she sold all of her shares at the price of $133.00. Her broker charges $50 for each transaction. After all of these transactions, how much money did Jody make?

2 Answers

5 votes

Answer:

$210.00

Explanation:

a.p.e.x

User Adam Johnston
by
8.2k points
4 votes

Answer:

Jody made $210 after all of these transactions.

Explanation:

Jody bought 20 shares of amazon at the price of $121.00

= 121.00 × 20 = $2,420

After one year she bought 20 more shares at the price of $127.00

= 127.00 × 20 = $2,540

Her broker charges $50.00 for each transaction = 50 × 2 = $100

Total cost of all shares = 2,420 + 2,540 + 100 = $5,060

She sold all of her shares at the price of $133.00

= 133 × 40 = $5,320

She gave broker charge for this transaction = $50.00

Total selling amount = 5,320 - 50 = $5,270

Profit = Selling amount - cost

Profit = 5,270 - 5,060 = $210

Jody made $210 after all of these transactions.

User Ranish
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories