96.5k views
4 votes
Jody bought 20 shares of amazon at the close price of $121.00. She bought 20 more shares a year later at the price of $127.00. Two years later, she sold all of her shares at the price of $133.00. Her broker charges $50 for each transaction. After all of these transactions, how much money did Jody make?

2 Answers

5 votes

Answer:

$210.00

Explanation:

a.p.e.x

User Adam Johnston
by
5.5k points
4 votes

Answer:

Jody made $210 after all of these transactions.

Explanation:

Jody bought 20 shares of amazon at the price of $121.00

= 121.00 × 20 = $2,420

After one year she bought 20 more shares at the price of $127.00

= 127.00 × 20 = $2,540

Her broker charges $50.00 for each transaction = 50 × 2 = $100

Total cost of all shares = 2,420 + 2,540 + 100 = $5,060

She sold all of her shares at the price of $133.00

= 133 × 40 = $5,320

She gave broker charge for this transaction = $50.00

Total selling amount = 5,320 - 50 = $5,270

Profit = Selling amount - cost

Profit = 5,270 - 5,060 = $210

Jody made $210 after all of these transactions.

User Ranish
by
5.2k points