2.3k views
4 votes
The price of 8.4 oz of orange juice is $2.42. What is the unit price

User Sobigen
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Hello there! The answer is $0.29!

Unit price is price per unit, in this case it would be price per ounce (oz).

To find the cost for one ounce, divide the price given by the number of ounces given.

2.42 / 8.4 = 0.288 or $0.29, since you round up.

So, the unit price is $0.29.

I hope this helped answer your question and have a great rest of your day! ^-^

User Seyeong Jeong
by
6.0k points