55.0k views
3 votes
Sophia has $2 to buy oranges and apples. Oranges cost $0.45 each and apples cost $0.25 each. How many oranges and apples can she buy?

1 Answer

5 votes

Answer:

The solution in the attached figure

Explanation:

Let

x-----> the number of oranges

y-----> the number of apples

we know that

The inequality that represent this situation is


0.45x+0.25y\leq 2

The solution is the shaded area below the solid line between the positive whole numbers values of x and y

using a graphing tool

see the attached figure

Sophia has $2 to buy oranges and apples. Oranges cost $0.45 each and apples cost $0.25 each-example-1
User Knowtheory
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories