103k views
4 votes
Three and three quarter pounds of bananas are sold for $2.25. Determine the unit price of the bananas.

User Rickdog
by
7.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:0.6


Step-by-step explanation:The answer is simple you have $2.25 worth of bananas and need to divide it by 3.75 (three and three quarters. Think of money three dollars and 75 cents) and you get 0.6.


User Bleeeah
by
8.0k points
4 votes
$1.66666666666666666666666... etc.
per pound
so if you round that

unit price is $1.67 per pound if bananas.

3.75/2.25= 1.6666...
User Julien May
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories