61.7k views
5 votes
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate? (Show Work)

User Rayniery
by
6.1k points

1 Answer

1 vote
ANSWER:

$0.85

The unit rate is $0.85 per tomato.

Explanation:

4 tomatoes = $3.40

THEREFORE:

1 tomato = $3.40 รท 4

1 tomato = $0.85

Unit rate = $0.85 per tomato
User Jseth
by
6.3k points