menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate? (Show Work)
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate? (Show Work)
asked
May 15, 2020
61.7k
views
5
votes
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate? (Show Work)
Mathematics
middle-school
Rayniery
asked
by
Rayniery
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
ANSWER:
$0.85
The unit rate is $0.85 per tomato.
Explanation:
4 tomatoes = $3.40
THEREFORE:
1 tomato = $3.40 ÷ 4
1 tomato = $0.85
Unit rate = $0.85 per tomato
Jseth
answered
May 20, 2020
by
Jseth
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org