82.2k views
2 votes
A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk

2 Answers

1 vote

Answer:

$.32 per 8 ounces

Explanation:

User Tanmay Garg
by
8.6k points
4 votes

Answer:

$.32 per 8 ounces

Explanation:

We know that 1 gallon = 128 ounces

To find the cost per ounce, we take the cost of 1 gallon ($5.12 and divide by 128)

5.12/128

$.04 per ounce

Now we have 8 ounces

We multiply the cost per ounce by the number of ounces

.04 *8

$.32 per 8 ounces

User Niels Hansen
by
8.1k points