50.8k views
0 votes
Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?

User Hendrick
by
5.2k points

2 Answers

4 votes
Answer is 0.72 cents. You would need to divide $5.76 by 8 which equals 72 cents. To check it just multiply 0.72 by 8 and that will give you $5.76.
User Leiba
by
5.1k points
4 votes
I believe it is 1.38
User Allesklar
by
5.2k points