menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?
asked
Jan 22, 2020
50.8k
views
0
votes
Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?
Mathematics
middle-school
Hendrick
asked
by
Hendrick
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer is 0.72 cents. You would need to divide $5.76 by 8 which equals 72 cents. To check it just multiply 0.72 by 8 and that will give you $5.76.
Leiba
answered
Jan 24, 2020
by
Leiba
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
I believe it is 1.38
Allesklar
answered
Jan 26, 2020
by
Allesklar
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org