182k views
3 votes
Please help Which soap deal has the lowest price per ounce?

A $3.45 for 3.5 oz
B $5.50 for 13.0 oz
C $5.75 for 14.0 oz
D $5.25 for 12.0 oz

1 Answer

6 votes
The answer will be price per ounce.

This means price/ounce.

For example (not the answer):
A) $3.45 / 3.5oz = 0.99 dollars per oz
User Vog
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories