menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Please help Which soap deal has the lowest price per ounce? A $3.45 for 3.5 oz B $5.50 for 13.0 oz C $5.75 for 14.0 oz D $5.25 for 12.0 oz
asked
Nov 16, 2020
182k
views
3
votes
Please help Which soap deal has the lowest price per ounce?
A $3.45 for 3.5 oz
B $5.50 for 13.0 oz
C $5.75 for 14.0 oz
D $5.25 for 12.0 oz
Mathematics
middle-school
Purring Pigeon
asked
by
Purring Pigeon
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
The answer will be price per ounce.
This means price/ounce.
For example (not the answer):
A) $3.45 / 3.5oz = 0.99 dollars per oz
Vog
answered
Nov 23, 2020
by
Vog
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org