Answer:
$2.60/lb
Explanation:
To find price per pound ($/lb), divide the price by the number of pounds.
$4.68/(1.8 lb) = $2.60/lb
___
Comment on units
I find it helpful to pay attention to the units. In problems such as these, "per" means "divided by". That is, "price per pound" means "price divided by pounds." The result is called a "unit rate" because the denominator is 1 unit (pound). Effectively, you take ($4.68)/(1.8 lb) and make it be ...
$(4.68/1.8)/lb = $2.60/lb