163k views
2 votes
Rolando Spent $4.68 on a 1.8 pound bag of trail mix. based on this information what was the price of the trail mix per pound

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.60/lb

Explanation:

To find price per pound ($/lb), divide the price by the number of pounds.

$4.68/(1.8 lb) = $2.60/lb

___

Comment on units

I find it helpful to pay attention to the units. In problems such as these, "per" means "divided by". That is, "price per pound" means "price divided by pounds." The result is called a "unit rate" because the denominator is 1 unit (pound). Effectively, you take ($4.68)/(1.8 lb) and make it be ...

$(4.68/1.8)/lb = $2.60/lb

User Tarun Parswani
by
5.7k points