Answer:
8.5 h
Explanation:
On the trip to the lake:
d=rt
216 = 48*t
Divide by 48
216/48 = 48t/48
4.5 =t
On the trip from the lake:
d=rt
216 = 54*t
Divide by 54
216/54 = 54t/54
4 =t
The total time spent driving is the time to and the time from
total time = 4.5 +4
= 8.5 hours