27.5k views
4 votes
Anton's family drove 216 mi to the lake averaging 48 ​ mi/hmi/h ​ . On the return trip home they averaged 54 mi/hmi/h .

What was the total time that Anton's family spent driving to and from the lake?
8.0 h
8.5 h
9.0 h
9.5 h

User Asmmahmud
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

8.5 h

Explanation:

On the trip to the lake:

d=rt

216 = 48*t

Divide by 48

216/48 = 48t/48

4.5 =t

On the trip from the lake:

d=rt

216 = 54*t

Divide by 54

216/54 = 54t/54

4 =t


The total time spent driving is the time to and the time from

total time = 4.5 +4

= 8.5 hours

User Alek Davis
by
7.0k points