90.4k views
0 votes
The graph below shows the total cost for lunch, c, when Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pizza, p.

For each additional slice of pizza that is purchased, by how much does the total cost of lunch increase?

$

The graph below shows the total cost for lunch, c, when Will and his friends buy a-example-1
User MacTouch
by
5.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

it 2.50

hope it helps

User FTM
by
5.2k points
5 votes

Answer:

2.50 dollars.

Explanation:

Given:

Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pizza, p.

The graph given shows the total cost for lunch, c and slices of pizza,p.

p is marked horizontally, and c vertically.

Observing the points marked we find that for every increase of one slice of pizza, the cost i.e. c on vertical line increases by 0.50 times vertical grid.

Since each grid equals 5 dollars vertically, we find 1/2 grid increase is equal to increase of 1/2(5 ) =2.50 dollars.

Thus for increase of one slice of pizza, 2.50 dollars cost is increased.

User Balaji R
by
4.9k points