45.3k views
23 votes
John needs 150 feet of rope to section off part of his barn. At a local hardware store he can buy a 30 yard spool for $24 or he can buy 150 foot at $.25 per foot. Which is the better buy?

2 Answers

7 votes

Answer:

150 feet at $.25 per foot ($.75 per yard) is the better buy.

Explanation:

150 feet is equal to 50 yards. So 2 30-yard spools would be $48. $48 for 60 yards equals $.80 per yard. So 150 feet at $.25 per foot ($.75 per yard) is the better buy.

User Mirzhan Irkegulov
by
6.0k points
4 votes

Answer:

30 yards for 24 vs 1 foot for 25 cents

so lets multiple the yards by 3 to see how many feet

90 feet = 30 yards

90 feet 24 dollars

now lets divide 90 by 24

3.75 so 3.75 per foot

so the second one is way better

Hope This Helps!!!

User Yash Ojha
by
6.2k points