menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf below the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show
asked
Aug 7, 2020
102k
views
1
vote
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf below the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as thw unit price?
Mathematics
middle-school
Yuri Dorokhov
asked
by
Yuri Dorokhov
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Kevin Johnson
answered
Aug 10, 2020
by
Kevin Johnson
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org