102k views
1 vote
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf below the cans. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as thw unit price?

1 Answer

2 votes
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
User Kevin Johnson
by
7.7k points