177k views
0 votes
Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

User Merlevede
by
4.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

User Vpedrosa
by
4.9k points
1 vote

Answer:

$2.24

Explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

User Daonb
by
5.7k points