Answer:
A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.
Explanation:
Given : A 64 ounce container of sports juice cost $6.50. A 48 ounce container of the same juice costs $4.25.
To find : Which size container is a better buy.
Solution : We have given
Cost of 64 ounces = $6.50
Cost of 1 ounce =
.
Cost of 1 ounce = $ 0.10
Cost of 48 ounces = $ 4.25
Cost of 1 ounce =
.
Cost of 1 ounces = $ 0.08.
So, Cost of 48 ounces container = $ 4.25 is better to buy.
Therefore, A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.