14.0k views
3 votes
A 64 ounce container of sports juice cost $6.50. A 48 ounce container of the same juice costs $4.25. Which size container is a better buy?

2 Answers

4 votes

Answer:

A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.

Explanation:

Given : A 64 ounce container of sports juice cost $6.50. A 48 ounce container of the same juice costs $4.25.

To find : Which size container is a better buy.

Solution : We have given

Cost of 64 ounces = $6.50

Cost of 1 ounce =
(6.50)/(64).

Cost of 1 ounce = $ 0.10

Cost of 48 ounces = $ 4.25

Cost of 1 ounce =
(4.25)/(48).

Cost of 1 ounces = $ 0.08.

So, Cost of 48 ounces container = $ 4.25 is better to buy.

Therefore, A 48 ounce container of the same juice costs $4.25 is better to buy.

User Vmank
by
5.2k points
7 votes

Answer:

So the $4.25 is the better buy.

Explanation:

To determine the better buy, we need to determine the price per ounce for each


$6.50/ 64 = $.10 per ounce

$4.25 /48 = $.09 per ounce

The lesser price is the better buy

User Rrk
by
4.7k points