Answer:
Total monthly expenditure = Rs 115,500
Total savings = Rs 49,500
Explanation:
Total salary = Rs 165000.
Food = 20%
= 20/100 × Rs 165,000
= 0.2 × 165,000
= Rs 33,000
House rent = 25%
= 25/100 × Rs 165,000
= 0.25 × 165,000
= Rs 41,250
Fuel = 10%
= 10/100 × Rs 165,000
= 0.1 × 165,000
= Rs 16,500
Miscellaneous = 15%
= 15/100 × Rs 165,000
= 0.15 × 165,000
= Rs 24,750
Total monthly expenditure = food + house rent + fuel + miscellaneous
= Rs 33,000 + Rs 41,250 + Rs 16,500 + Rs 24,750
= Rs 115,500
Total monthly expenditure = Rs 115,500
Total savings = Total salary - Total expenditure
= Rs 165,000 - Rs 115,500
= Rs 49,500
Total savings = Rs 49,500