70.8k views
5 votes
The monthly salry of Mr jha is Rs 165000.he spends his income in every month in the following ways food 20 percent house rent 25 percent fuel 10 percent miscellaneous 15 percent find his monthly expenditure on each item. how much does he save every month ​

User Papacostas
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Total monthly expenditure = Rs 115,500

Total savings = Rs 49,500

Explanation:

Total salary = Rs 165000.

Food = 20%

= 20/100 × Rs 165,000

= 0.2 × 165,000

= Rs 33,000

House rent = 25%

= 25/100 × Rs 165,000

= 0.25 × 165,000

= Rs 41,250

Fuel = 10%

= 10/100 × Rs 165,000

= 0.1 × 165,000

= Rs 16,500

Miscellaneous = 15%

= 15/100 × Rs 165,000

= 0.15 × 165,000

= Rs 24,750

Total monthly expenditure = food + house rent + fuel + miscellaneous

= Rs 33,000 + Rs 41,250 + Rs 16,500 + Rs 24,750

= Rs 115,500

Total monthly expenditure = Rs 115,500

Total savings = Total salary - Total expenditure

= Rs 165,000 - Rs 115,500

= Rs 49,500

Total savings = Rs 49,500

User Simon East
by
6.9k points