Answer:
Brand A is the better buy
Explanation:
bag Which is the better buy?
Step one
Brand A: $5 for 80 pounds of sand
Let us find the unit cost
Unit cost =5/80
=$0.0625 per pound
Brand B: $14 for 175 pound
The unit cost is
=14/175
=$0.08 per pound
5.4m questions
7.0m answers