112k views
2 votes
Brand A: $5 for 80 pounds of sand Brand B: $14 for 175 pound bag Which is the better buy?

1 Answer

0 votes

Answer:

Brand A is the better buy

Explanation:

bag Which is the better buy?

Step one

Brand A: $5 for 80 pounds of sand

Let us find the unit cost

Unit cost =5/80

=$0.0625 per pound

Brand B: $14 for 175 pound

The unit cost is

=14/175

=$0.08 per pound

User Jamie Street
by
5.3k points