Answer:
560 students
Explanation:
We are given that the total number of students is
700
The survey results is 80% likes the new lunch menu
We are expected to establish what amount of students is 80%
=80/100*700
=0.8*700
=560
Hence 80% of 700 is 560
7.8m questions
10.4m answers