72.2k views
1 vote
A 14-ounce bottle of Nesquik chocolate milk cost $1.89. What is the cost per ounce?

2 Answers

5 votes
Divide it’s easy lol
User Dylan Delobel
by
5.9k points
3 votes

Answer:

Explanation:

1.89/14= .135

estimating to the nearest cent would be .14

User JMSamudio
by
6.1k points