72.2k views
1 vote
A 14-ounce bottle of Nesquik chocolate milk cost $1.89. What is the cost per ounce?

2 Answers

5 votes
Divide it’s easy lol
User Dylan Delobel
by
8.6k points
3 votes

Answer:

Explanation:

1.89/14= .135

estimating to the nearest cent would be .14

User JMSamudio
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.