Answer:
Hope it help u plz Brain-list the answer tnx dear
Step-by-step explanation:
As we know the horizontal component of velocity is
Vx=V *cos(angle)
As given V=25 m/sec
angle=15 degree
hence
Vx= 25* cos(15)
Vx = 25*0.9659
Vx= 24.14 m/sec
7.8m questions
10.5m answers