Answer/Step-by-step explanation:
Part A:
The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.
Slope = y/x = ⁵/2
Part B:
Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.