153k views
2 votes
The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on-example-1
User DomincJune
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

User AFOC
by
6.4k points