168k views
4 votes
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw these number lines on a separate sheet of paper. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes. Write your answers below.

User Spectrum
by
6.5k points

1 Answer

4 votes
I am not able to see that number line as a reference, but if 4 pounds of tomatoes cost $14, then 1 pound costs $3.50, 2 pounds costs $7, and 3 pounds costs $10.50.
User Denchr
by
5.6k points