menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw these number lines on a separate sheet of paper. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.
asked
Dec 27, 2021
168k
views
4
votes
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw these number lines on a separate sheet of paper. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes. Write your answers below.
Mathematics
high-school
Spectrum
asked
by
Spectrum
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
I am not able to see that number line as a reference, but if 4 pounds of tomatoes cost $14, then 1 pound costs $3.50, 2 pounds costs $7, and 3 pounds costs $10.50.
Denchr
answered
Jan 3, 2022
by
Denchr
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org