74.3k views
2 votes
Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66. What is the unit price per pound?

User Ellen
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$3.11

Explanation:

It is given that,

Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66.

We need to find the unit price per pound.

The unit price per pound is calculated by dividing total cost by 6 as follows :


C=(18.66)/(6)\\\\=\$3.11

Hence, the unit price per pound is $3.11

User Siva Kranthi Kumar
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.