Answer:
$3.11
Explanation:
It is given that,
Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66.
We need to find the unit price per pound.
The unit price per pound is calculated by dividing total cost by 6 as follows :
![C=(18.66)/(6)\\\\=\$3.11](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/9220nck1udg3y587f2k88wod5pcq9tarlh.png)
Hence, the unit price per pound is $3.11