140k views
3 votes
A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?


2 Answers

6 votes

Answer: $0.36

Explanation:

Because you divide $2.16 & 6 to get it.

User Ghost
by
5.6k points
7 votes

Explanation:

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

User Tanookiben
by
6.2k points