170k views
2 votes
A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?

User AGrush
by
7.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.6 for individual soda bottles :)))

Explanation:

divide $3.60 by 6 and you get 0.6 for each bottle :)!

User Kostiantyn Ko
by
8.2k points
4 votes

Answer:$0.60

Explanation:

Divide younr cost by the amount of soda.

User Mutsumi
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.