170k views
2 votes
A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?

User AGrush
by
4.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.6 for individual soda bottles :)))

Explanation:

divide $3.60 by 6 and you get 0.6 for each bottle :)!

User Kostiantyn Ko
by
5.0k points
4 votes

Answer:$0.60

Explanation:

Divide younr cost by the amount of soda.

User Mutsumi
by
5.0k points