34.5k views
0 votes
Anjali had $20 to spend on two pens. After buying them she had $16. How much did each pen cost?

Show your work

User Ares
by
5.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$1.50 each

Explanation:

User Bsabiston
by
6.6k points
1 vote

Answer:

Each pen cost $2

Step-by-step explanation: the difference between $20 and $16 is $4 that means she spent $4 on 2 pens, $4 divided by 2 is $2 that means each pen cost $2

Hope this was helpful

User Matthewelsom
by
5.8k points