51.8k views
1 vote
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?

User Foebu
by
8.5k points

2 Answers

3 votes
it is 24 cents per pack
User Bbiasi
by
8.7k points
3 votes
Each gummy would be 0.24cents
User JBibbs
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories