menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?
asked
May 14, 2021
51.8k
views
1
vote
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?
Mathematics
college
Foebu
asked
by
Foebu
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
it is 24 cents per pack
Bbiasi
answered
May 17, 2021
by
Bbiasi
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Each gummy would be 0.24cents
JBibbs
answered
May 19, 2021
by
JBibbs
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2018
227k
views
In each pack of Mott’s gummies there are 8 gummies. If Ms. Silverstein eats 15 packs a week, how many gummies does he eat in total?
Pedro Justo
asked
Oct 12, 2018
by
Pedro Justo
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
227k
views
asked
Oct 28, 2022
173k
views
A basket of snacks contains 8 packs of oreos, 2 bags of chips, 6 packs of gummies, and 4 granola bars. What is the probability a pack of oreos is chosen, replaced, and then a pack of gummies are selected
Chad Mx
asked
Oct 28, 2022
by
Chad Mx
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
173k
views
asked
Apr 18, 2022
145k
views
A basket of snacks contains 8 packs of oreos, 2 bags of chips, 6 packs of gummies, and 4 granola bars. What is the probability a pack of oreos is chosen, replaced, and then a pack of gummies are selected
Johannes Wachter
asked
Apr 18, 2022
by
Johannes Wachter
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
145k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org