51.8k views
1 vote
A box of fruit gummies from Sam’s Club has 36 individual packs. If the box is $8.64, what is the price per pack of gummies?

User Foebu
by
5.5k points

2 Answers

3 votes
it is 24 cents per pack
User Bbiasi
by
5.3k points
3 votes
Each gummy would be 0.24cents
User JBibbs
by
5.2k points