119k views
1 vote
Find the unit rate. Round the nearest hundredth if necessary.

$420 for 15 tickets.
A. $28 per ticket
B. $0.04 per ticket
C. $405 per ticket
D. $840 per 30 tickets

User Svaberg
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

28 dollars per ticket

Explanation:

just divide 420 by 15 to get 28

User CocoHot
by
4.7k points